استخوان

ترمیم استخوان های شکسته با موادی از جنس استخوان

گاهی اوقات تنها راه برای ترمیم یک شکستگی استفاده از پیچ های جراحی است که استخوان در حال ترمیم را در مکان خود ثابت نگه می دارند.

اما قرار دادن تکه ای فلز در داخل بدن می تواند منجر به عوارض مختلفی شود. در حال حاضر جراحان می توانند از پیچ های جدیدی استفاده کنند که از استخوان ساخته شده و در چندین بیمارستان استفاده می شود.

هم اکنون پیچ های جراحی از تیتانیم یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که به طور رایج به همراه قابی فلزی به منظور تثبیت و استوار کردن شکستگی های خاصی به کار میروند؛ مخصوصا شکستگی های پا و مچ پا.

روش حال حاضر می تواند باعث عوارض مختلفی شود. ممکن است بدن شیء خارجی را پس بزند، باعث التهاب یا درد بشود و یا ممکن است بیمار به فلز آلرژی داشته باشد یا حتی امکان دارد باعث عفونت باکتریایی در داخل استخوان بشود.

بدتر از همه ی اینها، گاهی اوقات بعد از بهبودی استخوان، ((سخت افزار ارتوپدی)) باید از درون بدن برداشته شود. این بدین معناست که بیمار نیاز به یک عمل جراحی مجدد علاوه بر عمل جراحی اولیه خواهد داشت.

پیچ استخوان

به همین دلایل است که Klaus Pastl  ، متخصص ارتوپدی ، قصد داشت آزمایشاتی را با پیچ هایی با مواد جدید انجام دهد و در نهایت طرحی را برای پیچ هایی که از استخوان انسان ساخته شده اند، به ثبت برساند.

پیچ کوسه، همانطور که از نامش پیداست، از لایه ی میانی بسیار محکم و سخت  استخوان ران ساخته شده است؛ قوی ترین، مستحکم ترین و طویل ترین استخوان در بدن انسان.

اگر شما تصمیم دارید که پس از مرگ بدنتان را به پزشکی اهدا شود، این پیشکش می تواند شامل استخوانها نیز باشد. در حال حاضر، مواد اهدا شده از بانک های استخوان، در فرایند های ارتوپدی (عموما پیوند) مورد استفاده قرار می گیرند.

با همکاری محققان دانشگاه صنعتی Graz (TU Graz) ، pastl  موفق به طراحی پیچ های جراحی خاصی، از استخوان های اهدا شده شد.

هر چند اولین تلاش ها برای ساخت پیچ هایی از استخوان انسان در اواسط دهه ی ۹۰ میلادی انجام شده بود، طراحی وی به عنوان اولین پیچ  کاربردی از جنس استخوان است  و در سال گذشته در کشور های سوئیس و اتریش برای استفاده رسمی، توسط مقامات پزشکی تایید شد.

بر خلاف فلز، نیازی به برداشتن پیچ های استخوانی بعد از بهبودی نیست؛ در حقیقت، پس از گذشت ۶ هفته، پیچ ها با بافت استخوانی بیمار آمیخته می شوند. به مقدار زیادی  احتمال عفونت و پس زنی را کاهش می دهند و بر اساس گفته های تیم طراح،  پیوند پس از گذشت ۶ ماه حتی در دستگاه X Ray  نیز قابل شناسایی نخواهد بود.

در حال حاضر، پیچ های کوسه توسط استارت آپ آقای pastl  تولید می شوند اما محققان هم اینک در حال مطالعه برای توسعه پیچ های تخصصی به منظور استفاده در جراحی های پا و فک هستند که می توانند بسیار پرکاربرد باشند.

در جراحی های فک، پیچ های بسیار کوچکی به طول تقریبا ۲۰ میلیمتر مورد نیاز هستند که باید تنش های بسیار بزرگی را تحمل کنند. در واقع نسبت به اندازه، ماهیچه ی فک قوی ترین ماهیچه در بدن می باشد.

در حال حاضر تیم طراحی بر روی این مورد تحقیق می کند چه نیروهایی بر استخوانها مخصوصا پا و فک اثر می کنند؛ در نتیجه آنها قادر خواهند بود پیوند استخوانی جدید را برای این نوع از ترمیمات نیز طراحی کنند.

در کل تفاوت زیادی در روش تحقیق روی پیچ های فلزی و پیچ های ساخته شده از مواد زنده (مثل استخوان) وجود دارد.

در واقع اصول پایه ی مکانیکی مشترک هستند، اما باید به این نکته توجه کنیم که مواد اهدا شده استخوانی گاهی در فرایند عقیقم سازی کوچک می شوند و دو ساعت بعد از جراحی، در بدن دوباره منبسط شده و خاصیت الاستیکی بیشتری پیدا می کنند. به همین دلایل، تحقیقات و آزمایشات بسیاری در این خصوص هم در شرایط خشک و هم در شرایط رقیق شده در حال انجام است.

بیایید امیدوار باشیم که آزمایشات آنان موفیقت آمیز باشد و پیچ های کوسه در نقاط دیگر دنیا نیز استفاده شود؛ چرا که آنها بسیار جالب و عالی به نظر می رسند.

منبع:

https://www.sciencealert.com/there-s-a-new-method-for-fixing-broken-bones-using-pieces-of-other-people-s-bones

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *